Εύκολα η Ρωσία

Νίκησε την Κίνα 40-18 και κατέλαβε την 3η θέση στον Α’ όμιλο

Με την άνετη επικράτηση της Ρωσίας επί της Κίνας με 40-18, ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια του Α’ ομίλου του ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018.

Η «αρκούδα» με πρώτο σκόρερ Στεπανένκο (6 γκολ) πήρε τους δύο πόντους και μαζί την 3η θέση στον όμιλο, ενώ η Κίνα κατέλαβε την 4η.

Η Ρωσία αύριο το πρωί θα αντιμετωπίσει την Ρουμανία για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης, ενώ η Κίνα θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της (3ος του Β’ ομίλου) μετά το τέλος του αγώνα Κροατία- Ισλανδία.

 

ΡΩΣΙΑ – ΚΙΝΑ 40-18

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-3, 10-5, 14,7 19-7, 24-7 (ημχ) 26-9, 28-13, 31-14, 31-14, 34-15, 36-17, 40-18

ΡΩΣΙΑ (Αλεκσάντρ Κοβαλένκο): Εγκόροφ, Κοβαλένκο, Λεμπέντεφ 1, Ιμπρακόφ 1, Καντίμπιν 5, Γκαβρίλοφ 2, Φιλιμονένκο 2, Πρεσνιακόφ 5, Εβντοκίμιφ, Μοροζόφ 5, Επιφάνοφ 4, Πομπότσι 5, Αλεκσέεφ, Ντέλεφ, Στεπανένκο 6, Γκογκόλεφ 4, Σολόφεφ, Μπιτσκόφ.

ΚΙΝΑ (Τζινγτζονγκ Τζενγκ): Χάο, Γιουχάνγκ, Τζενγκγιανγκ 1, Τσαοτσούν 8, Γιουξιάνγκ 5, Μπέν 1, Τζεν, Χόνγκγιου, Τζένγκτάο, Μπαοχούα 2, Γιτόνγκ, Τζιγουέι, Σουζχεν 1, Μινγκξουαν.

Διαιτητές: Ιάνκου – Κοέν (ΙΣΡΑΗΛ)   Δίλεπτα: 2-3         Πέναλτι: 2/2 – 0/0

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αλεκσάντρ Κοβαλένκο (Προπονητής Ρωσίας): «Υπάρχει ικανοποίηση για την πρώτη μας νίκη στο τουρνουά, αν και πάλι κάναμε λάθη. Ίσως να είχαμε καταφέρει κάτι καλύτερο στον όμιλο, τώρα έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια και θα διεκδικήσουμε το καλύτερο αποτέλεσμα».

 

Τζινγκζόνγκ Ζενγκ (Προπονητής Κίνας): «Σε ένα ακόμα παιχνίδι είχαμε κακή απόδοση, οι παίκτες έκαναν πολλά λάθη. Από αυτά τα παιχνίδια συλλέγουμε εμπειρίες για το μέλλον».

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ- ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

 

Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018
Ελλάδα- Ρωσία 35-28
Κίνα- Ισραήλ 17-52

 

Σάββατο 31 Μαρτίου 2018
Ρουμανία- Κροατία 20-21
Ισλανδία- Βοσνία 24-26
Ισραήλ- Ρωσία 31-28
Κίνα- Ελλάδα 24-44
Βοσνία- Ρουμανία 28-27

 

Κυριακή 1η Απριλίου 2018
Ρουμανία- Ισλανδία 21-28
Κροατία- Βοσνία 26-21
Ελλάδα- Ισραήλ 27-28
Ρωσία- Κίνα 40-18
17:00 Ισλανδία- Κροατία

 

Μ. Δευτέρα 2 Απριλίου 2018
09:00 Ρωσία- Ρουμανία
10:35 Κίνα-Β3
12:10 1ος ημιτελικός (Ισραήλ-Β2)
13:45 2ος ημιτελικός (Β1-Ελλάδα)
15:20 Θέσεις 7-8
16:55 Θέσεις 5-6
18:30 Μικρός Τελικός
20:15 Τελικός
22:00 Τελετή Λήξης- Απονομές

 

 

 

Βαθμολογία

 

1ος όμιλος

  1. Ισραήλ 6 (111-72)
  2. Ελλάδα 4 (106-80)
  3. Ρωσία 2 (96-84)
  4. Κίνα 0 (59-136)

 

2ος όμιλος

  1. Κροατία 4 (47-41)
  2. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4 (75-77)
  3. Ισλανδία 2 (83-70)
  4. Ρουμανία 0 (45-74)
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  
  •  

Απάντηση