Στον τελικό η Ισλανδία

Νίκησε 25-24 το Ισραήλ στον 1ο ημιτελικό του ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018

Χρειάστηκε να φτάσει στα ημιτελικά μέσα από τριπλή ισοβαθμία και με νίκη – θρίλερ 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος επί της Κορατίας και πλέον η Ισλανδία είναι στον μεγάλο τελικό του 6ου διεθνούς τουρνουά ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ 2018.

Στην πρώτη τους παρουσία τους στο τουρνουά οι Ισλανδοί χρειάστηκαν να περάσουν από πολλές… εξετάσεις μέχρι να τα καταφέρουν ξεπερνώντας και το εμπόδιο του Ισραήλ με 25-24.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ισλανδοί μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι αφού κατάφεραν να προσπεράσουν τον σκόπελο που προσπάθησαν να τοποθετήσει το Ισραήλ παίζοντας man to man, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τρία τέρματα στο 9’ (8-5).

Με καλές επιλογές απέναντι στην 3-2-1 άμυνα των Ισραηλινών, η ομάδα του Μαξίμ Ακμπάτσεφ όχι απλά συντήρησε τη διαφορά, αλλά χάρη στην καλή άμυνα την έφτασε και στο +5 (13-8 και 14-9 στο 24’). Με ατομικές ενέργειες και με λύσεις από την περιφέρεια το Ισραήλ μπόρεσε να μειώσει σε 15-12 για το ημίχρονο.

Οι επιθετικές λύσεις συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος για τους ισραηλινούς που με συνολικό επιμέρους σκορ 6-1 στο διάστημα 24-33 ισοφάρισε σε 15-15.

Το παιχνίδι ουσιαστικά ήταν σαν να ξεκινάει από την αρχή με τους Ισραηλινούς να προηγούνται για πρώτη φορά στον αγώνα με 18-17 στο 43’, χάρη σε συνεχόμενα τέρματα του Λεβί .

Η Ισλανδία και πάλι επιστράτευσε τις τακτικές της ικανότητες για να διασπάσει την νέα απόπειρα man to man του Ισραήλ, ενώ επάνοδος του Θόρστενσεν κάτω από τα δοκάρια στη θέση του Κάρλσον (που είχε αρχίσει να χάνει φάσεις) βοήθησε στην αποτελεσματικότητα της άμυνας.

Έτσι ήρθε νέα διαφορά δυο τερμάτων που όμως εξανεμίστηκε εύκολα από τους Ισραηλινούς που συνέχισαν να κυνηγούν και να ισοφαρίζουν από το -1. Το άγχος στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε και εκατέρωθεν λάθη με συνέπεια το σκορ να μείνει κολλημένο στο 23-23 για αρκετά λεπτά, μέχρι να έρθει το πέναλτι και το δίλεπτο υπέρ των Ισραηλινών που πήραν το προβάδισμα (24-23) στο 57:02 με τον Λεβί.

Ο Άσθορσον με δύο συνεχόμενα τέρματα (57:35 και 58:52)και μια επέμβαση του Θόρστενσεν έφερε σε θέση ισχύος την Ισλανδία στο 59:06 με 25-24, ενώ στην συνέχεια (μετά το τάιμ άουτ που πήρε στο 59:36), διαχειρίστηκε άριστα τον υπόλοιπο χρόνο που τους έμεινε χωρίς να απειληθούν και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.

ΙΣΡΑΗΛ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ 24-25

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-6, 6-9, 8-12, 9-14, 12-15 (ημχ), 15-16, 16-17, 19-19, 21-22, 23-23, 24-25

ΙΣΡΑΗΛ (Νίκολα Μαξίμοβιτς): Κοέν, Ζο Λέτοβα 2, Λέβι 14, Ρ. Λίβγκοτ, Σουλμάν 2, Χόρβιτζ, Χαντάρ, Γκολάν, Μαμάν, Λουζόν 2, Σαλβαντόρ, Σαλμά 2, Νταχάν, Μοραντόβ, Μπουχνίκ, Ι. Λίβγκοτ, Τζίνγκόλντ, Σαρόν 2.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Μακσίμ Αγκμπάτσεφ): Σβέινσον 2, Γκούσταφσον 1, Θόρισον 1, Χάντσον 3, Άρονσον, Γκάρνταρ Γιόνσον, Πάλσον, Άστορσορ 5, Όσκαρσον 6, Βίνταρσον 3, Κρίστοφερ Γιόνσον 1, Γκούντγιονσον, Μπαρόασον 2, Έιρικσον, Θόρστενσεν, Κάρλσον.

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης (Ελλάδα). Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 4/4-4/5.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Γκούντμουντουρ Άσθορσον (Παίκτης Ισλανδίας): «Είμαστε ευτυχισμένοι για την πρόκριση στον τελικό του ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ. Ήδη έχουμε εξασφαλίσει ένα μετάλλιο, τώρα θέλουμε το χρυσό. Το παιχνίδι με το Ισραήλ ήταν κλειστό, η άμυνα που έπαιξαν στη διάρκεια του αγώνα μάς δημιούργησε προβλήματα.  Τα ξεπεράσαμε, νικήσαμε, αυτό είναι το σημαντικό. Είναι το πρώτο μεγάλο τουρνουά για την ομάδα μας με αυτή τα σύνθεση και τα έχουμε πάει περίφημα».

Νίκολα Μακσίμοβιτς (Προπονητής  Ισραήλ): «Οι παίκτες έπαιξαν διαφορετικές άμυνες στη διάρκεια του αγώνα, κάποιες από αυτές για πρώτη φορά, κι αυτό το στοιχείο με ικανοποίησε.  Όμως είχαμε προβλήματα στην επίθεση, στο πώς θα πετύχουμε γκολ κι αυτό μας στοίχισε».

ISRAEL-ICELAND 24-25

Scoreline: 3-3, 4-6, 6-9, 8-12, 9-14, 12-15 (Half Time), 15-16, 16-17, 19-19, 21-22, 23-23, 24-25

ISRAEL (Nikola Maksimovic): Cohen, Zo Letova 2, Levi 14, Shalma 2, Horvitz, Shulman 2, Hadar, Golan, Maman, Luzon 2, Salvador, Sharon 2, Dahan, R. Livgot, Moradov, Buhnik, I. Livgot, Gingold.

ICELAND (Maksim Akbachev): Sveinsson 2, Gustafsson 1, Thorisson 1, Haddsson 3, Aronsson, T. G. Johnsson, Palsson, Asthorssοn 5, Oskarsson 6, Vidarsson 3, K. M. Jonsson 1, Gudjonsson, Baroason 2, Eiriksson, Thorstensen, Karlsson.

Referees: Fotakidis-Kinatjidis (Greece). 2 mins Suspensions: 3-2. 7m: 4/4-4/5.