Με παρέλαση στο κέντρο της Βέροιας και πολιτιστικές εκδηλώσεις στην πλατεία Δημαρχείου άρχισε και επίσημα το διεθνές τουρνουά χάντμπολ.

221254

Με κάθε επισημότητα δόθηκε η έναρξη του 3ου Διεθνούς Τουρνουά αναπτυξιακών ηλικιών χάντμπολ «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ», που θα διεξαχθεί στη Βέροια έως τις 8 Απριλίου 2015 στην κατηγορία των παμπαίδων με την συμμετοχή 18 ομάδων από 7 χώρες, υπό την αιγίδα του Δήμου Βέροιας και με την συμπαράσταση της ΟΧΕ και του Φίλιππου Βέροιας.
Όλες οι αποστολές παρέλασαν -με πρωτοπόρους τα άτομα από το Κέντρο Μέριμνας με Ειδικές Δεξιότητες- από την πλατεία Ωρολογίου και μέσω της Κεντρικής Οδού Μητροπόλεως κατέληξαν στην Πλατεία Δημαρχείου, όπου και πραγματοποιήθηκε η τελετή έναρξης παρουσία των επισήμων.

Ο Δήμαρχος Βέροιας Κώστας Βοργιαζίδης καλωσόρισε τις αποστολές των 18 ομάδων στην πόλη, τους ευχήθηκε καλή επιτυχία και καλή διαμονή και κήρυξε την έναρξη των αγώνων.
Παράλληλα η Δημοτική Αρχή με επικεφαλής τον Δήμαρχο Κώστα Βοργιαζίδη πρόσφερε στις ομάδες από ένα αναμνηστικό δώρο, ενώ οι εθελοντές έδωσαν σε κάθε αποστολή από ένα λάβαρο του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ».

Από την πλευρά της η Υπεύθυνη Διοργάνωσης του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» Κατερίνα Ψωμιάδου ευχήθηκε στις ομάδες να απολαύσουν τους αγώνες και υποσχέθηκε ένα τουρνουά που θα τους μείνει αξέχαστο.
Ακολούθησαν παραδοσιακοί χοροί από τους λιλιπούτειους χορευτές του Συλλόγου Κρητικών Ημαθίας και του Συλλόγου Βλάχων Βέροιας.

Σε Live Streaming
Όλοι οι αγώνες του τουρνουά στο κλειστό γυμναστήριο Φιλίππειο θα μεταδίδονται σε live streaming μέσω της ιστοσελίδας vrilittos.gr και sport-fm.gr

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ

Α’ όμιλος (Φιλίππειο): Κροάσια Ζάγκρεμπ (Κροατία), Γέρσιε (Δανία), Σεν Ραφαέλ (Γαλλία), Φοίβος Συκεών, ΧΑΝΘ
Β’ όμιλος (Φιλίππειο): Εθνική Ισραήλ, Λοκομοτίβ Μπρσκό (Βοσνία), Βαλένς (Γαλλία), Βριλήσσια, Επίλεκτοι Ελλάδος
Γ’ όμιλος (Δ. Βικέλας): Παρτιζάν (Σερβία), Ράστιμο (Σερβία), Άρης Νίκαιας, Φαίακας Κέρκυρας
Δ΄ όμιλος (Δ. Βικέλας): Νόβι Βελιγραδίου (Σερβία), Φίλιππος Βέροιας, ΠΑΟΚ, ΑΣΕ Δούκα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Σάββατο 4/4
Φιλίππειο: 09:00 Κροάσια Ζάγκρεμπ- Γέρσιε, 10:00 Ισραήλ- Λοκομοτίβ, 11:00 Σεν Ραφαέλ- Φοίβος, 12:00 Βαλένς- Βριλήσσια, 13:00 Κροάσια Ζάγκρεμπ- ΧΑΝΘ, 14:00 Ισραήλ- Επίλεκτοι Ελλάδος, 15:00 Γέρσιε- Σεν Ραφαέλ, 16:00 Λοκομοτίβ- Βαλένς, 17:00 Φοίβος- ΧΑΝΘ, 18:00 Βριλήσσια- Επίλεκτοι Ελλάδος.

Δ. Βικέλας: 09:00 Παρτιζάν- Ράστιμο, 10:00 Νόβι- Φίλιππος, 11:00 Άρης Νίκαιας- Φαίακας, 12:00 Δούκας- ΠΑΟΚ, 16:00 Παρτιζάν- Φαίακας, 17:00 Νόβι- Δούκας, 18:00 Ράστιμο- Άρης Νίκαιας, 19:00 Φίλιππος- ΠΑΟΚ.

Κυριακή 5/4
Φιλίππειο: 09:00Σεν Ραφαέλ- ΧΑΝΘ, 10:00 Βαλένς- Επίλεκτοι Ελλάδος, 11:00 Γέρσιε- Φοίβος Συκεών, 12:00 Λοκομοτίβ- Βριλήσσια, 13:00 Κροάσια Ζάγκρεμπ- Σεν Ραφαέλ, 14:00 Ισραήλ- Βαλένς, 15:00 Γέρσιε- ΧΑΝΘ, 16:00 Λοκομοτίβ- Επίλεκτοι Ελλάδος, 17:00 Κροάσια Ζάγκρεμπ- Φοίβος Συκεών, 18:00 Ισραήλ- Βριλήσσια.

Δ. Βικέλας: 09:00 Φίλιππος- Δούκας, 10:00 Ράστιμο- Φαίακας, 11:00 Παρτιζάν- Άρης Νίκαιας, 12:00 Νόβι- ΠΑΟΚ.

Μ. Δευτέρα 6/4
Φιλίππειο: 09:00 Α3-Γ3 (Φ1), 10:00 Β3-Δ3 (Φ2), 11:00 Προημιτελικός Α1-Γ2 (Ε1), 12:00 Προημιτελικός Α2-Γ1 (Ε2), 13:00 Προημιτελικός Β1-Δ2 (Ε3), 14:00 Προημιτελικός Β2-Δ1 (Ε4), 15:00 Θέσεις 11-12 (ηττημένοι Φ1-Φ2), 16:00 Θέσεις 9-10 (νικητές Φ1- Φ2), 17:00 ηττημένοι Ε1-Ε2 (Γ1), 18:00 ηττημένοι Ε2-Ε4 (Γ2).
Δ. Βικέλας: 09:00 Α4-Γ4 (Φ3), 10:00 Β4-Δ4 (Φ4), 11:00 Α5-Β5 (θέσεις 17-18), 12:00 θέσεις 15-16 (ηττημένοι Φ3-Φ4), 13:00 θέσεις 13-14 (νικητές Φ3-Φ4).

Μ. Τρίτη 7/4
Φιλίππειο: Πρωί: Περιήγηση στη Βεργίνα, 13:00 ημιτελικός (νικητές Ε1-Ε3), 14:00 ημιτελικός (νικητές Ε2-Ε4), 15:00 θέσεις 7-8 (ηττημένοι Γ1-Γ2), 16:00 θέσεις 5-6 (νικητές Γ1-Γ2), 17:00 Φιλικό Προπονητές- Βετεράνοι, 18:00 Μικρός τελικός (θέσεις 3-4), 19:00 Τελικός (θέσεις 1-2).

Μ. Τετάρτη 8/4
Αναχώρηση ομάδων

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  
  •  

Απάντηση