Το ταξίδι του Διεθνούς Τουρνουά αναπτυξιακών ηλικιών στο Χάντμπολ «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» συνεχίζεται για δεύτερη χρονιά.

151039

Επόμενη στάση μετά τα Βριλήσσια είναι η «χαντμπολομάνα» Βέροια, στην πόλη όπου το άθλημα αγαπήθηκε, διαδόθηκε, αναπτύχθηκε και δοξάστηκε από την αρχή της παρουσίας του στην Ελλάδα μέχρι και τις μέρες μας.

Πρόκειται για το μεγαλύτερο, σε διάρκεια και συμμετοχές, αθλητικό γεγονός που έχει φιλοξενηθεί ποτέ στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και φιλοδοξία των διοργανωτών είναι αφήσει το στίγμα του στην πόλη και την ευρύτερη περιοχή.

Η διοργάνωση θα πραγματοποιηθεί στο «Φιλίππειο» κλειστό γυμναστήριο το διάστημα 11-16 Απριλίου και τελεί υπό την αιγίδα της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος, του Δήμου Βέροιας και την αρωγή του Φιλίππου Βέροιας, ενώ είναι ενταγμένο και στο καλεντάρι της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Χάντμπολ (EHF).
Αύριο θα κηρυχτεί η έναρξη του τουρνουά αρχικά με την επίσημη συνέντευξη Τύπου και στην συνέχεια με την παρέλαση των 16 ομάδων και την τελετή έναρξης.

Στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δημαρχείου Βέροιας στις 13:00 θα είναι παρόντες η Δήμαρχος Βέροιας κα Χαρούλα Ουσουλτζόγλου- Γεωργιάδη, το μέλος του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος (ΟΧΕ) κ. Γιάννης Στρατάκης, ο Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων του τουρνουά κ. Άκης Βαλαβάνης, το μέλος του Δ.Σ. του Φιλίππου Βέροιας κ. Παναγιώτης Σαράφης, ενώ θα εκπροσωπηθεί και ο Σύλλογος «Πρωτοβουλία για το παιδί», που φροντίζει παιδιά σε ανάγκη και σε κίνδυνο στην Βέροια και στην Βεργίνα.

Το απόγευμα στις 18:00 θα πραγματοποιηθεί παρέλαση όλων των αποστολών στον κεντρικότερο δρόμο της πόλης. Οι 16 ομάδες θα ξεκινήσουν από την πλατεία Ωρολογίου (μέσω της οδού Μητροπόλεως), και θα καταλήξουν στην πλατεία Δημαρχείου, όπου και έχει προγραμματιστεί στις 19:00 η Τελετή Έναρξης με τους χαιρετισμούς των επισήμων και την ανάκρουση των Εθνικών ύμνων 7 χωρών.

Ρεκόρ συμμετοχών

Το «μότο» των διοργανωτών είναι κάθε φέτος και καλύτερα και αυτό αποδεικνύεται σε όλους τους τομείς. Σε σχέση με πέρσι 6 περισσότερες ομάδες θα πάρουν μέρος στο τουρνουά που αφορά την ηλικιακή κατηγορία των Παμπαίδων (παιδιά γεννημένα το 2000). Οι 16 συμμετέχουσες ομάδες προέρχονται από 9 διαφορετικές πόλεις, ενώ ιδιαίτερη αίγλη στο τουρνουά προσδίδει η παρουσία και δύο Εθνικών συγκροτημάτων.
Αναλυτικά οι ομάδες του τουρνουά
1) Φίλιππος Βέροιας
2) Ε.Σ.Ν. Βριλήσσια
3) Πανιώνιος ΓΣΣ
4) ΠΑΟΚ
5) Φοίβος Συκεών
6) Φαίακας Κέρκυρας
7) Πυλαία Κωνσταντινοπολίτες
8) Δράμα 1986
9) ΡΚ Ζάγκρεμπ (Κροατία)
10) Παρτίζαν Βελιγραδίου (Σερβία)
11) Νόβι Βελιγραδίου (Σερβία)
12) Ρούνταρ (Μαυροβούνιο)
13) Σεν Ραφαέλ (Γαλλία)
14) Εθνική Μάλτας
15) Εθνική Ισραήλ 1
16) Εθνική Ισραήλ 2

Όλοι οι αγώνες σε Live Streaming
Οι φίλαθλοι από την Ελλάδα και το εξωτερικό που δεν έχουν την δυνατότητα να μεταβούν στην Βέροια, θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όλες τις εξελίξεις και τις δράσεις του τουρνουά σε Live Streaming μέσω των ιστοσελίδων sportshero.gr και του sport-fm.gr

Επίσκεψη στην Βεργίνα και Διεθνές σεμινάριο
Η αγωνιστικότητα είναι μόνο ένας από τους βασικούς πυλώνες του «ΒΡΙΛΗΤΤΟΣ» που έχει σαν στόχο επίσης την κοινωνικότητα, την επιμόρφωση και τον πολιτισμό. Έτσι όλες οι αποστολές θα επισκεφτούν την Βεργίνα (15/4), θα δειπνήσουν ακούγοντας ελληνική μουσική (12/4), θα παραστούν στην εκδήλωση των φίλων Βυζαντινού πολιτισμού (13/4) και θα διασκεδάσουν στο πάρτυ των αθλητών (15/4).
Στα πλαίσια του τουρνουά και της επιμόρφωσης που είναι βασικό συστατικό της επιτυχίας, θα πραγματοποιηθεί Διεθνές Σεμινάριο προπονητών (14/4) θεωρητικό και πρακτικό με βασικό ομιλητή τον ομοσπονδιακό τεχνικό και αργυρό Ολυμπιονίκη με την Εθνική Μαυροβουνίου, Ντράγκαν Άτζιτς.

Το σύστημα

-Οι αγώνες θα έχουν διάρκεια 40 λεπτά (2Χ20) με διάλειμμα 5 λεπτά.

-Κάθε ομάδα έχει δικαίωμα για δύο time out σε κάθε παιχνίδι, διάρκειας 30 δευτερόλεπτων το καθένα.

-Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα προκριθούν στους προημιτελικούς. Οι υπόλοιπες ομάδες θα αγωνιστούν σε αγώνες κατάταξης, οι 3ες ομάδες κάθε ομίλου για τις θέσεις 9-12, ενώ οι 4ες για τις θέσεις 13-16.

-Θα χρησιμοποιηθεί μπάλα μεγέθους -1-, ενώ δεν επιτρέπεται η χρήση κόλλας.

-Δεν θα υπάρχει περιορισμός στις άμυνες, η δίλεπτη αποβολή επισύρει ποινή ενός λεπτού, η απευθείας κόκκινη κάρτα επιφέρει αποκλεισμό από το επόμενο ματς, ενώ όταν ο ίδιος παίκτης δεχθεί ξανά απευθείας κόκκινη κάρτα αποκλείεται από την συνέχεια του τουρνουά.

-Σε περίπτωση ισοβαθμιών τα κριτήρια είναι: 1) Η βαθμολογία των αποτελεσμάτων των μεταξύ τους αγώνων, 2) Η καλύτερη διαφορά τερμάτων των μεταξύ τους αγώνων, 3) Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο των μεταξύ τους αγώνων, 4) Η καλύτερη συνολική διαφορά τερμάτων, 5) Η καλύτερη επίθεση στο σύνολο, 6) Κλήρωση.

-Οι όμιλοι καταρτίστηκαν με την παρουσία δύο ελληνικών και δύο ξένων ομάδων σε κάθε όμιλο.

Οι όμιλοι
1ος: Νόβι Βελιγραδίου (Σερβία), Πανιώνιος, Πυλαία Κωνσταντινοπολίτες, Εθνική Ισραήλ (1)
2ος: Σεν Ραφαέλ (Γαλλία), Δράμα 1986, Παρτίζαν Βελιγραδίου (Σερβία), Φοίβος Συκεών
3ος: Κροάσια Ζάγκρεμπ (Κροατία), ΠΑΟΚ, Εθνική Ισραήλ (2), ΕΣΝ Βριλησσίων
4ος: Ρούνταρ (Μαυροβούνιο), Φαίακας Κέρκυρας, Εθνική Μάλτας, Φίλιππος Βέροιας

Το πρόγραμμα
Παρασκευή 11/4/2014
13:00 Συνέντευξη Τύπου, 16:00 ώρα άφιξη ομάδων, 18:00 παρέλαση ομάδων, 19:00-21:00 τελετή έναρξης, 22:00 τεχνική σύσκεψη
Σάββατο 12/4/2014
8:30 Νόβι- Πανιώνιος, 9:20 Σεν Ραφαέλ- Δράμα, 10:10 Κροάσια- ΠΑΟΚ, 11:00 Ρούνταρ- Φαίακας, 11:50 Πυλαία- Ισραήλ (1), 12:40 Παρτίζαν- Φοίβος, 13:30 Ισραήλ (2)- Βριλήσσια, 14:20 Μάλτα- Φίλιππος, 15:10 Νόβι- Πυλαία, 16:00 Σεν Ραφαέλ- Παρτίζαν, 16:50 Κροάσια- Ισραήλ (2), 17:40 Ρούνταρ- Μάλτα, 18:30 Πανιώνιος- Ισραήλ (1), 19:20 Δράμα- Φοίβος, 21:00 δείπνο ομάδων με ελληνική μουσική.
Κυριακή 13/4/2014
8:30 ΠΑΟΚ- Βριλήσσια, 9:20 Φαίακας- Φίλιππος, 10:10 Πανιώνιος- Πυλαία, 11:00 Δράμα- Παρτίζαν, 11:50 ΠΑΟΚ- Ισραήλ (2), 12:40 Φαίακας- Μάλτα, 13:30 Νόβι- Ισραήλ (1), 14:20 Σεν Ραφαέλ- Φοίβος, 15:10 Κροάσια- Βριλήσσια, 16:00 Ρούνταρ- Φίλιππος. Αγώνες κατάταξης: 16:50 4οςΑ-4οςΓ, 17:40 4ος Β-4οςΔ, 18:30 3οςΑ-3οςΓ, 19:20 3οςΒ-3οςΔ. 20:30 Μουσική εκδήλωση στον χώρο τεχνών από τους φίλους Βυζαντινού πολιτισμού Θεσσαλονίκης.
Μ. Δευτέρα 14/4/2014
09:00 θέσεις 15-16, 9:50 θέσεις 13-14, 10:40 1ος προημιτελικός (1ος Α-2οςΓ), 11:30 2ος προημιτελικός (2ος Α-1οςΓ), 12:20 3ος προημιτελικός (1οςΒ-2οςΔ), 13:10 4ος προημιτελικός (2οςΒ-1οςΔ), 14:00 θέσεις 11-12, 14:50 θέσεις 9-10, 15:40 θέσεις 5-8 (ηττημένοι Π1-Π3), 16:30 θέσεις 5-8 (ηττημένοι Π2-Π4). 17:30-19:00 Διεθνές σεμινάριο προπονητών (πρακτικό), 20:00-23:00 Διεθνές σεμινάριο προπονητών (θεωρητικό).
Μ. Τρίτη 15/4/2014
8:30 εκδρομή στην Βεργίνα, 14:00 θέσεις 7-8, 14:50 θέσεις 5-6, 15:40 1ος ημιτελικός (νικητές Π1-Π3), 16:30 2ος ημιτελικός (νικητές Π2-Π4), 17:20 αγώνας βετεράνων Φιλίππου Βέροιας- προπονητών ομάδων τουρνουά, 18:10 Μικρός Τελικός, 19:00 Τελικός, 20:00-21:30 τελετή λήξης, 22:00 Πάρτι αθλητών.
Μ. Τετάρτη 16/4/2014
Αναχώρηση των ομάδων

  •  
  •  
  •  
  •   
  •  
  •  
  •  

Απάντηση